Svůj název získal banán z arabského slova „banan“, což znamená prst. Podle archeologických nálezů jsou botanické druhy podobné banánovníku známé již před 8 000 lety př. n. l. První nejznámější písemná zmínka je z roku 327 př. n. l., kdy jej v Indii objevil Alexandr Veliký.
První účelně vysazený a opečovávaný sad se objevuje v kolem roku 200 našeho letopočtu v Číně. Banány se pak během staletí šířily po celé Africe. V roce 1502 byly portugalskými kolonisty vybudovány první banánové plantáže v Karibiku a střední Americe.
Hned po jablkách jsou u nás banány nejkonzumovanějším ovocem. Zatímco pro nás jsou příjemným oživením jídelníčku. V rozvojových zemích však banány tvoří základní složku potravy. Kromě tradičních ovocných banánů, jaké známe u nás, existují také banány zeleninové. Ty obsahují větší množství škrobu, jsou zelené a syrové jsou pro velké množství taninu těžce stravitelné.
Bojujete-li s bradavicemi, pak smlsněte banán a slupku nevyhazujte. Kousek z ní odkrojte a vnitřní stranou přiložte na bradavici. Toto opakujte několik dní a bradavice se s vámi rozloučí.
Banány jsou poměrně bohatým zdrojem vitaminu A, některých vitaminů skupiny B a také vitaminu C. Dále obsahují vysoké hodnoty draslíku, který v našem těle podporuje odvodňování. Dalšími minerály jsou vápník, železo, fosfor, zinek a hořčík.
Téměř okamžitě dokáží zvýšit naši výkonnost. Proto je před výkonem pojídají sportovci, pro něž jsou v čerstvé či sušené podobě rychlým zdrojem energie a stimulátorem výkonnosti. Pouhé dva banány zajistí sportovcům energii na celých 90 minut.
Banány také patří k ovoci, které uklidňuje naše nervy. Studenti mohou využít toto tropické ovoce ke zlepšení koncentrace při učení. Banány si velmi pochvalují lidé se žaludečními potížemi. Díky vysokému obsahu sacharidů jsou totiž lehce stravitelné. To však platí, pokud jsou banány plně zralé. Zelené banány způsobují plynatost.
Zralý banán poznáme v obchodech snadno, je žlutý, neobsahuje žádná zelená místa a na slupce se objevují černohnědé skvrny. Banány nepatří do ledničky! Banány jsou citlivé na nízké teploty. Pokud jsou skladovány ve velkém chladu, brzy zčernají a ztratí svou chuť.
Receptů na úpravu banánů je nespočet. Můžeme je přidávat na palačinky, do dezertů, koláčů a bábovek. Můžeme je grilovat, péct a flambovat. Kdo by odolal banánovému koktejlu? Trochu netradiční, ale přesto velmi chutné je jejich použití k úpravě masových pokrmů.
Martina Mlsná
foto: Anastasia Eremina, unsplash