Aneb pasta z lilků, která potěší jazyky milovníků arabské kuchyně. S touto skvělou pochoutkou se můžeme občas setkat v čajovnách, anebo arabských restauracích. Svým složením je velmi podobná humusu, ale liší se tím, že se místo cizrny používají lilky. Pro milovníky humusu, lilků a pikantních chutí je tento recept jako stvořený.
Lilek u nás ještě nenašel pravidelné místo v jídelníčku, ve světě se používá mnohem častěji a nutno říct, že zcela oprávněně. Příznivě působí na ledviny a močové ústrojí. Nehodí se jíst ho příliš syrový, protože není dobře stravitelný, proto se smaží, ale nejlépe je lilek zapéct dlouho v troubě.
Baba Ganoush se podává jako dip s pita chlebem, někdy se přidává jako příloha jiných pokrmů. Je charakteristická svojí zemitou světle hnědou barvou. V tomto receptu se lilek obvykle peče nebo griluje nad otevřeným ohněm tak, aby dužina změkla a měla lehké kouřové aroma.
Pro 4-6 mlsounů:
2 velké lilky
3 stroužky utřeného česneku
3 lžíce sezamové pasty, tahini
šťáva z 1 citronu
2 lžičky soli
mletá paprika (kdo má rád pikantní jídla, použije kayánský pepř)
olivový olej
hrst posekané petrželky nebo máty
Lilky rozkrojíme, na několika místech je propícháme špejlí nebo vidličkou a položíme na vymaštěný plech. Pečeme přibližně hodinu v předem vyhřáté troubě na 200°C. Necháme vychladnout.
Po vychladnutí z lilků vyjmememe dužinu, vymačkáme šťávu a v míse si lilky rozmačkáme. Do mísy si připravíme utřený česnek a smícháme jej s lilkem. V druhé misce si smícháme pastu s citronovou šťávou, osolíme, znovu promícháme. Poté pastu přimícháme do mísy s lilky. Dáme vychladit do lednice a před podáváním hotový dip posypeme paprikou, bylinkami a talíř zakápneme olivovým olejem.
rdc
foto: Amy Vann, Unsplash