Angrešt – srstka obecná (Grossularia uva crispa) je trnitý keř původně volně rostoucí a dorůstající až do výšky 3 metrů. Na většině zahradách jeho keře známe spíše jako menší bonsaje.
O jeho původu se toho příliš neví. Ačkoli je angrešt velice rozšířený i v Africe a na Blízkém východě, první zmínka se objevila již v 16. století v Anglii. V Čechách se jeho pěstování rozšířilo až ve 19. století.
Plody angreštu jsou oválné světle zelené barvy s bílými žilkami. Sbírají se jakmile nabudou zelené barvy, ty nejsladší jsou ale více zbarvené dožluta. Jako ovoce je angrešt velmi zdravý. V lidovém léčitelství se využíval jako prostředek proti zácpě a vyššímu krevnímu tlaku.
Obsahuje vitamíny B, E a C, díky těmto vitamínům je angrešt přirozeným antioxidantem a podporuje správné fungování organismu. Z minerálních látek obsahuje draslík, vápník, hořčík, zinek a železo. Důležitý je vysoký obsah křemíku, který zajišťuje pevnost tkání a zbavuje tělo těžkých kovů. Plody obsahují až 15 cukrů % převážně glukózu a fruktózu a vlákninu. Angrešt čistí střeva, zlepšuje trávení, a zároveň podporuje tvorbu zdravé pokožky a vlasů. Napomáhá zmenšit množství kyseliny močové, a proto bývá doporučován lidem, kteří mají problém s artrózou.
Angrešt můžeme koupit v ovoci a zelenině, na farmách, trzích, v supermarketech či na zahradách. Je nutné vždy kupovat hladké plody bez známek plísní. Přezrálé plody jsou vhodné pouze na džem. Angrešt skladujeme v chladu a temnu.
Plody lze kompotovat i mrazit, připravuje se z nich víno, ovocné saláty, čatní i dezerty. Angreštová omáčka je výborná k masu. Výborný je angrešt s kombinaci s jogurtem a medem. Z dužiny tohoto ovoce dokonce můžeme vyrobit pleťovou masku a uklidnit a rozjasnit tak pleť.
Angreštová omáčka
500 g očištěného angreštu
2 lžíce citrónové šťávy
2 lžíce hladké mouky
3 lžíce cukru
50 g másla
1 kelímek smetany
sůl
Angrešt povaříme s vodou a mícháme, aby se nepřipaloval, poté i s vodou prolisujeme. Z másla a mouky vytvoříme jíšku, zalijeme prolisovaným angreštovým protlakem, osolíme, přidáme smetanu, citrónovou šťávou a dochutíme cukrem. Za stálého míchání krátce povaříme. Omáčku podáváme k masům.
rdc