I v zimě můžete pěstovat bylinky, jen je potřeba vědět jak na to. A že je to potřeba, ví každý správný mlsoun, vaření bez nich totiž není tak nějak ono.
V kuchyni mají bylinky široké uplatnění. Přidáváme je do polévek, pomazánek, omáček, na maso a ryby, zkrátka všude. Pokud chcete i v zimě používat čerstvé koření a bylinky, vypěstujte si je sami. Vypěstovat si doma můžete celou řadu bylin: bazalku, pažitku, šalvěj, mátu, tymián, dobromysl, meduňku, saturejku, rozmarýn a mnoho dalších.
Jak je pěstovat?
Bylinky potřebují světlo, proto je ideální umístit je na okno, které vede na jih nebo na východ. Dobré je umístit je na širší parapet, protože tak se byliny nebudou dotýkat skel, kde se může tvořit námraza. Pokud ale žádné vhodné parapety nemáte, můžete bylinky pěstovat v závěsných květináčích, i tam se jim bude dařit.
Možná jste také slyšeli, že je dobré bylinky zalévat vodou s vyšším obsahem dusíku, ano, ale jen ty, které nejsou pěstovány pro konzumaci. Pokud je hodláme použít v kuchyni, průmyslová hnojiva bychom vůbec přidávat neměli.
Bylinky lze vypěstovat ze semínek, přesadit je ze zahrady, ale sazeničky můžete koupit i v zahradnictví a některých květinářství.
Bylinky můžete pěstovat pro jejich okamžitou spotřebu, ale některé bylinky rostou rychle a jejich sklizeň je častá – třeba i každý měsíc, ty můžeme usušit nebo zamrazit a uschovat pro pozdější spotřebu.
Sušení bylin
Ke stříhání bylin používejte vždy zahradnické nůžky. Mladé výhonky ostříhejte a ukládejte do nádob nebo krabic, aby se nepoškodily. Materiál k sušení přeneste na temné, suché a větrané místo, skvělým místem je půda nebo suchý sklep, pokud ani jedno nemáte, lze je sušit i ve skříni v pokoji. Rostliny rozložte na savý papír a co dva dny prohazujte a obracejte. Některé druhy bylinek můžete navázat i do svazků, pak je potřeba je ale hlídat, aby nedošlo k jejich plesnivění nebo napadení škůdci. Sušení potrvá asi 14 dní. Po usušení bylinky skladujte ve skleněných nádobách s uzavíratelným víkem a uchovejte je v temnu a suchu.
Mražení bylin
Nemáte-li na sušení bylinek trpělivost, další možností je jejich mražení. Výhodou konzervace bylinek mražením je především zachování jejich barvy a aroma. Možnosti mražení jsou dvě – s vodou ve tvořítku na led nebo nasucho:
- mražení ve tvořítku na led – , bylinky operete vodou, nakrájíte, nadávkujete do jednotlivých oddílů formy na led a zalijete vodou tak, aby byly úplně ponořené.
- mražení nasucho - bylinky operete vodou, necháte co nejvíce okapat, osušíte utěrkou, nasekáte a vložíte po malých do sáčků nebo vhodné nádoby.
Za okno se lépe hodí nižší odrůdy, dávejte však pozor, jak rostlinky kombinujete. Do jednoho květináče byste neměli kombinovat rostlinky vyšší s nižšími, ty vzrostlejší totiž mají snahu nižší byliny udusit.
Kopr, pažitka a saturejka mají raději nižší teploty. Petržel potřebuje mít dostatek světla a teplotu také kolem 15 °C. Kerblík, máta a podobné bylinky tolik světla nepotřebují , ale o to větší nároky mají na zálivku.
Sandra Špačková
foto: André Lergier, unsplash