Majonéza, tolik zbožňovaná omáčka, kterou můžeme pojídat k bezpočtu pokrmů. Odkud ale tato oblíbená omáčka vůbec pochází?
Polemika kolem této omáčky se podobá téměř válce. Například na Menorce, po Mallorce druhém největším ostrově Baleárských ostrovů, jsou obyvatelé stoprocentně přesvědčeni, že tato celosvětově oblíbená omáčka byla objevena právě na Baleárech. Nazývají jí tam salsa mahonesa.
Když roku 1756 Francouzi vyrvali Menorku Angličanům, jejich nepozoruhodnější kořistí byla krémová kombinace vajec a olivového oleje. Vytvořit ji měl místní kuchař na podnět francouzského maršála Armanda Richelieua.
Historici však našli texty z 16. století, ve kterých už existuje zmínka o majonéze. Pravděpodobné tak je, že všude, kde se užíval olivový olej, vzniklo jeho jednoduché zpracování s vejci, zejména v oblasti Středomoří, kde se připravuje také česneková majonéza alioli.
Žloutek, sůl, citrónová šťáva či ocet a olej jsou jedinými přísadami, které jsou potřeba. Potřebná je také pozornost při zašlehávání oleje.
Majonéza existuje v mnoha obměnách, ochucená česnekem, mletou paprikou či s rajčaty. Ať už je ale v jakékoli podobě vždy by mělo platit pravidlo: na stůl má přijít rovnou z kuchyně bez zastávky v ledničce.
Jak připravit majonézu doma?
2 žloutky
1 lžička citrónové šťávy ( nebo octa )
300 ml olivového oleje
sůl
Žloutky rozšleháme metlou, nebo v mixéru. Přimícháme několik kapek šťávy nebo octu a za stálého šlehání přidáváme olivový olej – nejprve po kapkách poté tenkým pramínkem. Jakmile je majonéza hutná, osolíme a ochutíme zbylou citrónovou šťávou nebo octem.
Sandra Špačková, zdroj: Culinaria Španělsko, Slovart
foto: jules