Našli jste na zahraničních stránkách zajímavý recept, kde je uvedeno, že máte přidat pickels, ale netušíte, co to je?
Pickles je kvašená zelenina, která má tisíciletou tradici. Je to ideální způsob uchování zeleniny po celý rok. Bakterie mléčného kvašení jsou skvělým konzervantem a díky tomuto procesu si zelenina uchovává spoustu vitaminů a minerálů, u některé zeleniny se počet vitamínů dokonce zvyšuje.
Studnice zdraví
Kvašená zelenina je velice zdravá. Podporuje imunitu, zdravou střevní mikroflóru. Čistí trávicí trakt a napomáhá regeneraci jaterní trakt. Pickles podporuje tvorbu krve a hormonů.
Kvašená zelenina a kysané zelí dodávají tělu probiotické bakterie a obnovují tak přirozenou mikroflóru.
Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Konzumace pickles se doporučuje lidem, kteří trpí žaludečními vředy.
Trpíte-li zácpou, je kvašená zelenina díky velkému množství vlákniny to pravé.
I když byste to nejspíše neřekli, kvašená zelenina dokáže zklidnit naše nervy. Také umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu.
Připravte si vlastní
Na vlastní pickles budete potřebovat:
1 kgoblíbené zeleniny vhodné ke kvašení – mrkev, zelí, cibule, křen, kedlubna, červená řepa, ředkve
17 g soli
kmín
velkou nádobu na kvašení: ideálně keramickou, může být i skleněná či dřevěná
Zeleninu nastrouháme, nakrájíme na kolečka nebo nakrájíme najemno. Smícháme dohromady, osolíme, přidáme kmín vše promícháme – nejlépe rukama. Necháme chvíli odstát a jakmile zelenina pustí šťávu, napěchujeme ji do připravené nádoby a přiklopíme talířem nebo kamenem (tedy v případě, že nemáte keramickou nádobu). Necháme 3 – 5 dní kvasit při pokojové teplotě. Přendáme do zavařeninových skleniček, dobře uzavřeme a uchováváme v chladném místě. Když bude zelenina ponořená do vody, vydrží i několik měsíců.
Martina Mlsná
foto: little plant, unsplash