Okurka salátová je dnes nejrozšířenější odrůda okurek. Pěstovaly se už v dávné Mezopotámii tři tisíce let před naším letopočtem, do Evropy se dostaly až ve středověku. Její skleníkové druhy se poprvé objevily až ve druhé polovině 19. století v Anglii. V současné době najdeme nejvíce druhů v současné době v Africe a jejím největším producentem je Čína.
Díky svému tvaru se okurce lidově říká „hadovka“. Rostlina, která je plodí, kvete žlutými květy a má stonek i listy pokryté drsnými chloupky. Mladé okurky vyrůstají s trnitou bradavičnatou slupkou, která se v průběhu jejich růstu zjemní. Okurky se sklízejí v různých velikostech a váhách. Výjimkou nebývá ani délka 45 cm. V některých státech jsou velice oblíbené tzv. mini okurky dosahující maximálně 15 cm. Jejich sezóna začíná v červnu a trvá po celé léto.
Proč jsou okurky hořké?
Hořknutí okurek má na svědomí cucurbitacein. Tedy látka obsažená v kořenech, stoncích, listech i plodech rostlin čeledi tykvovitých, která je chrání před napadením škůdci. Působí tedy vlastně jako přirozený insekticid.
Tomu, že se s hořkými okurkami příliš nesetkáváme vděčíme tomu, že se v 60. letech minulého století podařilo vyšlechtit odrůdy tzv. nehořkých okurek. O cucurbitaceiny tyto okurky nepřišly, ale zůstaly jen v listech, a nikoli v plodech. Pokud okurka přesto zhořkne, pravděpodobně to způsobila reakce na vlivy prostředí.
Jsou okurky zdravé?
Jejich obsah mnohdy dosahuje až 98 %. Takže jsou ideálním druhem pokrmu do horkých dnů a při udržování štíhlé linie a při různých dietách.
Okurky jsou nejúčinnějším přírodním diuretikem, podporují vylučování moči, snižují ukládání kyseliny močové v těle. Jedná se o učiněný lék na srdeční a ledvinové problémy. Okurky mají nadýmavé účinky, zejména když se důkladně nerozkoušou. Jejich konzumaci musí omezit pacienti s onemocněním žlučníku, se střevními či žaludečními problémy. Jsou lehce projímavé a vláknina v nich obsažená přispívá k pročištění střev.
Okurku je možné najít i v řadě kosmetických přípravků. Vymačkaná šťáva díky obsahu křemíku a síry povzbuzuje zdravý růst a pružnost vlasů i vazivových tkání. Obklady z plátků okurky pleť pročistí a projasní, zklidní záněty a otoky kolem očí. Okurková maska zlepší vzhled každé pleti.
Jak je v kuchyni využít?
Salát z okurek nechybí na stolech snad v žádné zemi, kde se pěstují. Rozdíly jsou ale v typu zálivek. V Rusku se podávají s tuhou osolenou šlehačkou, ve Skandinávii s kyselou smetanou, v Řecku jako lahodné tzatziky s jogurtem a česnekem. Okurky je možné plnit, smažit, dusit, péci či přidat syrové do salátů, polévek, sirupů. Bát se nemusíte ani přidat je během vaření do jídla a podávat teplé.
Vybírejte pečlivě
Okurka totiž nesmí být ani přezrálá ani stará. To poznáme obvykle podle nažloutlé barvy. Plod sice kvůli tomu nemusí být zrovna hořký, ale je pro tělo mnohem hůř stravitelný.
Zralou čerstvou okurku poznáme tak, že je hladká, tuhá, s pevně napjatou slupkou. Barva záleží na druhu, pohybuje se ale od světle zelené až po temně mechovou. Na škodu není ani žíhání nebo skvrnky. Okurky musí být skladovány v suchu, vlhkost způsobuje jejich kažení. Proto pozor na okurky zabalené v orosené fólii.
Martina Mlsná
foto: outsideclick, pixabay