Základem každého dobrého chleba je kvásek. Ten nejlepší je pochopitelně ten připravený doma vlastními silami. Kvásku se nebojte, na přípravě domácího kvásku není nic složitého a výsledek jednoznačně stojí za to.
Kvásek se připraví smícháním celozrnné mouky a vody v poměru 1:1. a po té se nechá několik dní odpočívat při pokojové teplotě. (Obvykle 4-7 dní)
Během této doby se vytvoří ve směsi kvasinky. Mikroorganismy, které se exponenciálně množí a produkují oxid uhličitý. Právě tento plyn je k nakypření těsta potřebný.
Aby měly kvasinky prostor na kvašení, dejte suroviny při dejte raději do větší nádoby. O že vše probíhá správně, zjistíme tak, že 4. den začne mít kvásek nakyslou vůni, polotekutou konzistenci a bude značně pórovitý.
Kvásek mějte stále připravený
Už naše prababičky vynalezly poměrně jednoduchý způsob, jak udržet doma stálou zásobu kvásku. Abychom nemuseli celý postup stále opakovat a na dobrý chléb čekat týden. Stačí si vždy nechat malou část ve sklenici a potom k ní už jen přidávat suroviny. Zbylá část je „naočkuje“ a proces pokračuje. Takovým způsobem se v minulosti kvásek předával i po několik generací.
Po přípravě domácího kvásku nám už nezbývá než udělat těsto na voňavý chléb.
Na domácí chléb použijeme:
500 g žitné mouky hladké
500 g žitné celozrnné mouky
500 g pšeničné celozrnné mouky
150 g kvásku
1 lžička soli
Mouku prosejeme do mísy, přidáme kvásek a zalijeme takovým množstvím vody, abychom mohli vypracovat polotuhé těsto, které nelepí. Těsto po té rozdělíme na dvě poloviny, poprášíme moukou a necháme je nejlépe ještě 2-3 hodiny kynout pod utěrkou. Před vložením do trouby těsto potřeme vodou. Troubu předehřejeme na 200 °C a po 20 minutách zeslabíme na 150 °C a pečeme ještě asi 40 min.
Tip pro dokonalý chléb:
- Abychom horký chléb z pekáče snadno vytáhli a nepřipekl se, vložíme těsto do předem rozžhaveného pekáče, to zajistí, že chléb z pekáče odskočí.
- Aby kůrka zůstala křupavá, potřete ji po vytažení z trouby lžičkou octa.
Domácí chléb z kvásku nebude jenom chutný a voňavý, ale také velmi zdravý. Kvasnice obsahují skupinu vitaminů B, která napomáhá ke zlepšení stavu nehtů, vlasů a pleti. Také působí proti nespavosti, depresím a únavě.
foto: Monika Grabkowska, unsplash