Pórek, oficiálním názvem pór, je velmi stará zelenina pocházející z přední Asie. Její chuťové a léčebné účinky oceňovali již staří Řekové a Římani.
Éterickým olejům vděčí za svou ostrou chuť a aroma. Můžete jím nahradit cibuli, jen si u jeho přípravy nepopláčete.
Obsahuje více než 90% vody. Pro svou nízkoenergetickou hodnotu splňuje i požadavky redukční diety. Má mnoho vitaminu B a C. Je bohatý na kyselinu listovou a nechybějí mu sni vláknina či minerály, především zinek, mangan, selen a fosfor.
Všechny jsou velmi důležité pro správný chod lidského organismu. Za všechny jmenujme selen, který patří mezi antioxidanty či zinek, který příznivě působí na pokožku.
Pórek je dobrý čistič těla a podporuje vylučování trávicích šťáv a činnost slinivky břišní. Čistí krev a povzbuzuje činnost svalovou, jestliže jsou zatíženy kyselinou močovou při nadměrné konzumaci masa.
V lidovém lékařství se pórek odjakživa používal k léčbě celé řady nemocí, od bolení v krku až po dnu a ledvinové kameny. Císař Nero dokonce věřil, že mu pór pomáhá udržovat silné hlasivky.
Protože pórek obsahuje vyšší množství šťavelanů, které se mohou koncentrovat v tělních tekutinách, tvořit krystaly a způsobovat zdravotní problémy. Neměli by jej konzumoval lidé s onemocněním ledvin a žlučníku.
U nás se pěstují zimní odrůdy, které jsou velmi trvanlivé a mrazuvzdorné. Významné místo zaujímá především v asijské, hlavně v čínské kuchyni. V této zemi se totiž vyskytuje daleko víc druhů pórku než u nás.
Pórek dodává jídlu svou štiplavostí příjemný říz. Připravují se z něj polévky, saláty a moc dobrý je i zapékaný.
Při nákupu pamatujte, že pórky musí být pevné a rovné s tmavě zelenými listy. Kvalitní pórky nejsou zažloutlé ani povadlé, spodní části nejsou prasklé ani otlačené.
Čerstvý pórek je nejlépe skladovat nemytý a nezkrácený v lednici, kde vydrží čerstvý i dva týdny. Pokud jej zabalíte do igelitového sáčku, zabráníte jeho vysychání.
Martina Mlsná
foto: Heather Gill, unsplash