Pomeranče pocházejí z oblasti jižní Číny, Vietnamu a severovýchodní Indie. Jeho přesné rodiště není známo. Dnes je rozšířen do celého světa, přičemž největšími pěstiteli jsou země Florida, Kalifornie, Brazílie, Španělsko a Brazílie.
Obsahují přes 80 % vody, což oceníme zejména v teplých obdobích, kdy jimi můžeme zahnat žízeň. Čerstvé plody obsahují velké množství vitamínu C, který je výborným preventivním prostředkem nejen proti nachlazení, ale i třeba proti únavě organismu. Již 10 dkg pomerančů pokryje vaši denní potřebu vitamínu C, ale zvláště v chřipkovém období bychom měli dávku tohoto vitamínu navýšit.
Pomeranče pomáhají snižovat krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi, a dokonce i tělesnou teplotu, což je opět důvod, proč je konzumovat zejména při nachlazení. Obsahují i pektiny, které podporují zažívání, a dodávají našemu organismu cenný hořčík.
Výživnou hodnotu mají také membrány oddělující jednotlivé dílky. Obsahují pektin, druh rozpustné dietní vlákniny obsažené ve většině ovoce, zvláště v jablkách, citronech a červeném rybízu.
Kůra z pomeranče obsahuje celou řadu silic a je velmi aromatická. Chuť je nasládlá a zároveň mírně nahořklá. Ani ta nezaostává oproti dužině a obsahuje mnoho léčivých látek. Zejména bohatá je na bioflavonoidy, které jsou důležité pro správnou funkci cév. Pomerančová kůra napomáhá při léčbě křečových žil, a dokonce u lehké formy hemeroidů. I ona obsahuje velké množství vitamínu C.
Pomerančovou kůru nejčastěji přidáváme do sladkých pokrmů, ale celé plátky pomeranče můžete použít také k přípravě lahůdky jako je kuře na pomerančích. Sušené plátky tohoto citrusového plodu jsou navíc výborným dekorativním prostředkem v adventním čase.
Sušená kůra je účinným prostředkem proti molům v našich šatnících.
Konzumují se zejména čerstvé, ale pomerančová marmeláda nebo kandovaná pomerančová kůra jsou naprosto výtečné. Lze je zakomponovat do masových pokrmů, polévek či dezertů.
Sandra Špačková
foto: Monika Grabkowska, unsplash