Pažitka (Allium schoenoprasum) chcete-li šnytlík, je nenáročná zelená rostlina se zelenými stonky podobající se trávě, ke které má však daleko. Patří totiž do rostlin cibulovitých. Její květy se mohou pochlubit krásnými fialovými nebo bílými květy. Pažitka kvete v létě, tedy od června do srpna. Po odkvětu ztrácí nať svou chuť a aroma. Proto si ji nevíce vychutnáme právě teď na jaře.
Do Evropy přišla pažitka z Asie, odkud ji měl přivézt Marco Polo. Od těch dob však v Evropě zdomácněla a dnes je jí zde výtečně daří. Můžeme na ni narazit v přírodě na březích vodních toků, ale protože je zde přece jen planě rostoucí a neudržovaná, chutnat bude nejlépe vlastnoručně opečovávaná. Navíc je velice snadné ji vypěstovat na záhonku či doma v květináči.
Pažitka poslouží jako spolehlivý odpuzovač mšic. Kromě této úctyhodné vlastnosti je velice ceněná i pro své nutriční účinky a zdravé látky. Pažitkou v jarních měsících doplňujeme vitamíny a minerální látky. Jsou v ní zastoupeny vitamíny B, C a E. Vitamínu C je v pažitce obsaženo dokonce třikrát více než v rajčatech. Zároveň je bohatým zdrojem vápníku, draslíku a karotenu. Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu a ulehčuje zažívání při rekonvalescenci.
Pažitka je v kuchyni vynikajícím pomocníkem. Její chuť je ostrá, připomíná cibuli.
Ve studené kuchyni pažitka často nahrazuje ostřejší a výraznější cibuli. Lze ji využít nejen ke zdobení pokrmů, ale i k dochucení másla, tvarohu, k oživení pomazánek a omáček. Pažitka zvýrazní slanou chuť a pokrm se už nemusí tolik solit. Skvěle se hodí k rybám i masu, a to především na marinády a krusty. Do pokrmů vždy zpracováváme pouze stonky, nikoliv květy. Hlavní zásadou při jejím užití je, že se jemně pokrájená pažitka přidává až do hotových pokrmů. Ty už se pak dál nevaří a okamžitě se podávají. Dříve se nakrájené natě také sušily, pažitka však ztrácela nejen chuťovou, ale také nutriční složku.
Pokud nám během přípravy uschne, uvedeme ji do čerstvého stavu pokapáním citrónovou šťávou. Chceme-li ji mít neustále k dispozici, nejlepší je ji zmrazit.
rdc