Řeřicha zahradní (Leppidium sativum), je jednoletá brukvovitá rostlina. Známá je už od nepaměti v zemích Orientu. Její původ je pravděpodobně v Iráku, odkud se v době antiky rozšířila do zemí Asie, Afriky a Evropy. V přírodě dorůstá až 30 cm, má drobná hnědá semena, zpravidla vyklíčí již po několika dnech od zasetí.
Řeřicha je velice oblíbenou rostlinou pro svou nenáročnost, výtečnou chuť a pro velké množství vitamínů. Je skvělým zdrojem vitaminu C, což se hodí právě v tomto období, kdy je počasí velmi proměnlivé. Obsahuje i mnoho vitaminu B1 a beta karotenu. Všechny tyto látky jsou velice důležité pro silnou imunitu. Jsou to účinné antioxidanty, které naše tělo zbavují toxinů. V této chutné a jemné bylince najdeme i řadu minerálů jako draslík, železo, hořčík a vápník. Již v minulosti byla považována za bylinu léčivou a mnozí lékaři ji doporučovali lidem trpícím nemocemi močového ústrojí a poruchami krvetvorby.
Řeřichu můžeme použít jako součást detoxikační kůry. Díky zmíněnému draslíku působí močopudně a čistí tak naše ledviny a čistí krev. Tento blahodárný účinek je navíc posílen zmíněnými antioxidanty, řeřicha je tak tou pravou rostlinou pro čistící kůry a posílení imunitního systému. S jejím zasazením tedy nemusíme čekat až do Velikonoc.
Pěstování řeřichy zvládne opravdu každý. Nejjednodušší je vzít hluboký talíř či misku, na jehož dno naskládáme několik papírových ubrousků a zalijeme vodou. Hustě posypeme semínky. Ta stačí denně zalévat tak, aby nad sebou měla cca milimetr až dva vody, ovšem pozor na přemokření. Je-li rostlina udržována v pokojové teplotě a na světlém místě, za týden povyroste až o 6 centimetrů.
Léčivé účinky řeřichy lze využít také v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest. Pomáhá s kašlem a stimuluje náš imunitní systém v boji proti nákaze. Řeřicha podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater, proto se doporučuje ji přidávat do tučnějších a těžkých jídel. Zbavíte se tak pocitu těžkosti po jídle.
Řeřicha samotná má lehce štiplavou chuť připomínající ředkvičku. Mějte na paměti, že nejprospěšnější je řeřicha syrová, neboť vařením se blahodárné látky odbourávají. Čerstvá nať se dá využít na tvorbu salátů a pomazánek, můžeme ji také jíst jen tak na máslem namazaném chlebu. Lze ji využít i jako ozdobu pokrmů. Můžeme ji i sušit, ale vzhledem k jejímu nenáročnému pěstování je možné mít doma čerstvou řeřichu po celý rok. Doporučuje se přidávat ji i do vaječných pokrmů, jako je omeleta, propůjčí jim kořeněnou a pikantní chuť, a zároveň pomáhá s jejich trávením.
rdc