Proslulý vídeňský řízek zná jistě každý. Jeho původ ale není z Vídně, ale již ze starověkého Řecka. Jedna z legend praví, že vídeňský řízek má svůj prapůvod ve středověkých jídlech, kterým položili základ byzantští obchodníci svým zvykem pojídat maso s tenkými plátky zlata. O to samé se pokusili i benátští kupci, ale církev takové chování zakázala.
Kupci se nenechali odradit a snažili se zlato něčím nahradit, ke slovu se dostala strouhanka. Tak vznikla Piccata, obdoba vídeňského řízku. Za jeho vznik údajně Italové vděčí polnímu maršálovi Radeckému, kterému velice chutnal a recept přivezl císaři Františku Josefovi I.
Na rozdíl od našeho zvyku pojídání řízků s brambory jsou v Itálii podávány s nezbytnými těstovinami smíchanými s máslem, parmazánem někdy i lanýži, vařenou šunkou a žampiony.
Pro 4 mlsouny:
4 telecí řízky
sůl a pepř
hladká mouka
2 lžíce olivového oleje
2 stroužky česneku nakrájené na tenké plátky
1/2 skleničky bílého vína
250 ml zeleninového vývaru
1 lžíce citronové šťávy
2 lžíce kaparů
2 lžíce posekané petrželky
2 lžíce másla
Naklepané plátky masa osolíme, opepříme a obalíme v mouce. Na pánvi rozehřejeme olej a na na něm osmažíme plátky masa. Maso dáme stranou, plamen snížíme a přidáme lžíci oleje a na něm krátce opečeme česnek. Ihned poté přilijeme víno, plamen zase zvýšíme a přilijeme vývar. Necháme zredukujeme. Přidáme citronovou šťávu, kapary, petržel a v případě potřeby dochutíme solí a pepřem. Sundáme z pánve a vmícháme máslo. Maso vrátíme na pánev i se šťávou, kterou pustily a vše necháme prohřát. Podáváme s těstovinami.
rdc
foto: Scott Goldsmith