I v těchto chladných dnech můžeme naše talíře obohatit listovou zeleninou. Kozlíček polní aneb Polníček znali a pěstovali již ve starém Římě. Téměř v celé Evropě roste i volně v přírodě. Chutnější jsou však zahradní odrůdy. Ve velkém se pěstuje zejména ve Středomoří, ale také v Německu, Belgii či Dánsku. Snadno jej můžete vysít i na zahradě. Seje se v březnu a dubnu, v srpnu pro podzimní a zimní spotřebu a v září pro jarní sklizeň. Stejně jako růžičkové kapustě mu neublíží ani mráz.
Řadí se mezi listové saláty. Polníček má vysokou nutriční hodnotu. Obsahovým složením je cennější než hlávkový salát. Obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek. Najdeme v něm vitamin A, C, E, železo, hořčík, betakarotén a kyselinu listovou. Takové složení ho předurčuje jako zeleninu pro lidi se srdečními obtíženi, kteří jsou náchylní k infarktu. Dále je polníček díky obsahu vitamínů vhodný pro posílení imunity, a to je právě v zimním období jeho výraznou předností. Jeho konzumace podporuje krvetvorbu a aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Ve dnech, kdy si moc neužijeme slunečního svitu, pomáhá zvyšovat odolnost proti stresu, zlepšuje soustředění i výkonnost a celkově posiluje duševní vitalitu.
Listy polníčku mají delikátní, oříškovou chuť a jemné aroma. Ke konzumaci se hodí rostliny s malým počtem lístků, čím jsou menší, tím jsou aromatičtější. Koupit jej můžeme běžně v supermarketech zabalený ve vaničkách či igelitu. Při nákupu dbáme, aby byly listy čerstvé. Malé růžice listů bývají v prodeji i s drobnými kořínky, které je nutné před konzumací odstranit. Také je důležité listy důkladně propláchnout, protože v růžicích bývají zbytky písku. Listy jsou velmi křehké, dáváme proto pozor, aby se nepomačkaly, jinak by ztratily svou šťavnatost.
Ke skladování se hodí jen ten zcela čerstvý. V takovém případě jej uchováváme v igelitovém pytlíku, do něhož uděláme několik dírek. Takto vydrží v chladu i týden. Jakmile lístky začnou uvadat, uhnívat či zapáchat, pak je určen do koše a nikoli na talíř.
Nejčastěji je používán jako součást salátových směsí. Upravit ho můžeme jen výraznějším dresinkem. Tepelná úprava se příliš nedoporučuje, ztrácí tak především vitamin C. Lze však připravit stejně jako špenát. Jste-li takzvaně polívkoví, pak jeho syrové listy rozmixujte a vykouzlete smetanový polníčkový krém.
rdc