Cassoulet – slavný pokrm pocházející až z dob stoleté války. Angličané obléhali město Castelnaudary, a tak se obyvatelům města nedostávalo potravin. Byli nuceni uvařit vše, co jim nouze dovolila. Traduje se, že právě díky vydatnému pokrmu obyvatelé přemohli protivníky.
Pokrm se skládá z největší části z fazolí a dále z masa, převážně z vepřového (kůžičky a klobásky), dále bývá jeho součástí pro Francouze typický confit, tedy kachní nebo husí maso zavařené ve vlastní šťávě.
Název, získal pokrm od nádoby, ve které se zapékal – cassoule. Známo je mnoho variant, ale nejznámější jsou tři druhy: Castelnadaury, Carcassone a Toulouse.
Pro tento pokrm je typická dlouhá příprava, původně se vařil i déle než dva dny. Po uvaření se dal ještě zapéct do trouby, kde se na povrchu vytvoří škraloup, ten se běhěm zapékání 6x sekrábně a vmíchá zpět do jídla. Platí zde tzv. rčení „Sedm škraloupů cassouletu“. Sedmý škaloup se tedy neporušuje.
Pro 4 mlsouny:
1.5 l vepřového vývaru
100 g vepřového bůčku
200 g vepřové krkovice
200 g kachního masa se sádlem, nebo confitu
300 g klobásy
3 lžíce strouhanky
1 dcl koňaku
1 rajčat
1 cibule
1 stroužek česneku
svazeček bylinek, šalvěj
sůl, pepř
Fazole necháme odmočit přes noc, následující den je cca 40 minut povaříme ve vepřovém vývaru. Asi po 20 minutách vaření k fazolím přihodíme cibuli, česnek a rajče. Mezitím si na lžíci sádla osmahneme všechna masa. Maso z pánve vyjmeme a odložíme. Na zbylém sádle opečeme nakrájenou klobásu. Troubu si předehřejeme na 160°C. Zapékací formu si vymastíme sádlem a naskládáme do ní ve vrstvách fazole s masem. Prostřední vrstvu zalijeme koňakem a naběračkou vývaru, ve kterém se vařily fazole, posypeme lístky šalvěje, osolíme, opepříme a zasypeme strouhankou. Vložíme do trouby a pečeme asi 2 hodiny. Během každých 15 minut se napovrchu vytvoří škraloup, který vždy seškrábneme a zapracujeme zpět do směsi. Tento postup zopakujeme šestkrát. Sedmý škraloup již necháme. Vytáhneme z trouby a podáváme.
rdc
foto: Premshree Pillai