Zasaďte si ananas!

ananas

Pineapple, tedy »šupinaté jablko«, takové anglické jméno dostal ananas. Blíže našemu pojmenování je však indiánské nasas nebo anassa. Kdo by nemiloval toto chutné exotické ovoce! V obchodech seženete ananas velice snadno, ale napadlo vás někdy, že si ho sami můžete zkusit vypěstovat doma v bytě?

Domovinou ananasu jsou tropické oblasti Brazílie, Argentiny a Paraguaye. Dnes ho najdeme snad ve všech tropických zemích světa, klidně i ve výšce osmi set metrů nad mořem. Znali ho už Indiáni a do Evropy se díky Kryštofovi Kolumbovi dostal už na začátku 16.století. Ananasový plod má typickou pronikavou vůni, je velice zdravý (obsahuje například ovocné kyseliny a vitamin C, vitaminy skupiny B, zinek, železo, mangan či bór a šestnáct minerálních látek a stopových prvků). Doporučuje se při redukci váhy, skládá se totiž asi z devadesáti procent vody a jen osm až osmnáct procent tvoří cukr. Dokáže dobře spalovat tuky, čistí a odlehčuje střeva, podporuje imunitní systém a má další pozitivní účinky na organismus. Tak proč si ho nezasadit!

Ananas můžeme množit pomocí horní listové růžice. Není nic jednoduššího, než si koupit celý plod v obchodě. Dbejte na to, aby měl co nejdelší zelenou vrcholovou růžici. Tu potom odřízněte nebo opatrně odstraňte ručně a zbavte všech zbytků dužiny (jinak by mohlo dojít k zahnívání či útoku plísní). Někdy můžete dokonce spatřit zespoda náznak kořínků. Spodní listy rovněž odstraňte, aby zbyl dostatečně velký kmínek pro sázení. Někteří odborníci doporučují řeznou ránu zasypat dřevěným nebo živočišným uhlím. Nato nechte růžici asi tak 3 až 5 (maximálně však 7) dní zaschnout na teplém suchém místě. Možná už jste zkoušeli ananas sázet, ale zahníval vám. Důvodem mohla být právě vlhkost nebo zbytky zmiňované dužiny.

Poté můžeme začít sázet (případně můžeme ještě odstranit oschlé spodní listy). Substrát je vhodný smíchat v poměru 1:1 s pískem a rostlinu zasadit alespoň do hloubky 4 až 5cm. Půdu pořádně upěchujeme! Při zalévání dejte pozor na přelití a možné zahnívání rostlinky. Bude-li se vám zdát, že se rostlinka neuchytila a zaschla, vyčkejte. Některým to trvá pár týdnů, ale nakonec se vzpamatují.

Ananas miluje teplo a vlhký vzduch, nevadí mu ale ani suchý vzduch v blízkosti radiátoru. Ideální je postavit ho na jižní okno. Zaléváme ho i hnojíme i do listové růžice. K hnojení používáme tekutá hnojiva. Aby nedošlo k přelití, je dobré nechat substrát krátce vyschnout a poté znovu zalévat. Během vegetace potřebuje ananas teplotu nad 25°C. Rostlinka se dá uměle přivést ke kvetení a má-li skutečně dobré podmínky, může se dostavit její plodnost už během dvou až tří let (bývá to však i později).

Ugrilujte si ananas

50 g tmavého třtinového cukru
1 celý ananas, oloupaný a nakrájený na dlouhé a široké hranoly

Cukr nasypejte do mísy, zalijte ho 60 ml vody a míchejte dokud se nerozpustí. Grilovací pánev rozpalte, kousky ananasu napíchejte na špejle, potřete je rozpuštěným cukrem a opékejte 2 minuty z každé strany. Ananas před podáváním znovu potřete rozpuštěným cukrem.

rdc
foto: unsplash


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>