Cibulová polévka je jistě jedním z nejstarších pokrmů. Říká se, že existuje už od dob, kdy se začala cíleně pěstovat cibule a ta má původ již ve střední Asii.
Nejvíce byla rozšířená v antickém Řecku a Římě. Již v té době to byla snadno dostupná, levná a nenáročná plodina.
Oblíbená byla jak u chudých, tak u náročného panstva.
Traduje se, že svou dnešní podobu získala ve Francii a sice na přelomu17. a 18. století.
Právě do tohoto období se cibule pouze vařila, avšak poté se začalo s její karamelizací a přidáním vína, koňaku či sherry.
Tato polévka je jak jedinečným zážitkem, tak skvělým vyprošťovákem po bouřlivé noci.
Pro 4 mlsouny:
700 g nadrobno nakrájené cibule
2 lžíce olivého oleje
50 g másla
2 stroužky nadrceného česneku
1 lžička cukru krystal
1,2 l hovězího vývaru
275 ml suchého bílého vína
2 lžíce koňaku (nemusí být)
sůl, čerstvě mletý pepř
na krutony:
francouzská bageta, nakrájená na plátky silné tak2,5 cm
1 lžíce olivového oleje
stroužek nadrceného česneku
k servírování:
6-12 malých krutonů
225 g nastrouhaného sýru gruyère
troubu předehřejeme na 180 °C
Začněte s krutony, rozložte je vedle sebe na plech. Pokapejte je olejem a rukou rozetřete česnek, poté je otočte a zopakujte na druhé straně. Pečeme je v troubě 20-25 do křupava.
Do rendlíku dáme máslo i olej a sporák zapneme na vysokou teplotu. Jakmile bude dno rozpálené, přidáme cibuli, česnek a cukr, postupně cibuli opékáme a necháme ji zhnědnout a zkaramelizovat. Pečlivě vše promícháme a po pěti minutách plamen stáhneme na nejnižší stupeň a necháme mírně vařit, na povrchu by se za přibližně 20 minut měl vytvořit karamelový film. Potom zalijeme vínem a dřevěnou vařečkou promícháme a seškrábneme ze dna hrnce, víno necháme vypařit a poté přidáme vývar, dochutíme solí a pepřem, případně koňakem a necháme pět minut vařit, aby se chutě hezky spojily. Na talíř pak dáme rozpečené krutony, zalijeme polévkou a navrch dáme nastrouhaný sýr gruyère. Je dost drahý, a proto jej můžeme nahradit jiným, například ementálem. Sýr by však v žádném případě neměl chybět.
rdc
foto: sheri silver, unsplash