Smetanový krém z hadího mordu

Černý kořen nazývaný také hadí mord španělský  (Scorzonera hispanica) má žluté květy, které můžeme spatřit především v červnu. Je však typicky zimní zeleninou, sklízíme ho postupně od října do března.  Kůra kořene je téměř černá, odtud vznikl jeho název. Dužina je však bílá.

Traduje se, že jeho konzumace napomáhá proti hadímu kousnutí a také, že když jej vloží do úst hada, nemine ho smrt. Ke konzumaci se používají hlavně kořeny. Historikové ho v Jižní Evropě a na Blízkém východě zaznamenali už v 16. století.

Černý kořen je velmi dietní, a proto je vyhledáván lidmi, kteří se snaží zhubnout. Zároveň podporuje nechutenství a obsahuje sacharidy, bílkoviny, vitaminy A, B, C i E. Mimo jiné proslul allantoinem, díky kterému napomáhá trávení, léčbě ran a povzbuzuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.

Ačkoli tato rostlina svým vzhledem působí spíše nevábně, určitě bychom ji měli vyzkoušet a potažmo zařadit do běžného jídelníčku.

Lze jej jíst i za syrova, kam se dává např. do salátů či pomazánek. Dále se připravuje podobně jako brambory a chřest. Jeho chuť připomíná kombinaci brambory a mrkve. Pokud budeme mít k dispozici i mladé listy, je možné je upravit jako špenát.

Před přípravou je potřeba ho oloupat. Může se stát, že i po očištění je stále lepkavý, v tom případě ho spaříme vodou a namočíme do citronové vody. Snadněji se loupe, pokud ho uvaříme v osolené vodě, pak jde slupka dolů jedna báseň. Doporučuje se loupat v rukavicích, protože dost barví.

Pro 4 mlsouny:

½ kg černého kořene

1 lžíce octu

1 smetana ke šlehání (případně 1 krémová sýr)

15 g másla

stroužek česneku

sůl, bílý pepř (může být i černý, ale nebude to příliš estetické)

Černý kořen jako vždy oloupeme, nakrájíme na kousky a vložíme do citronove vody, aby neztmavl. V hrnci si rozpustíme máslo a kořen lehce orestujeme, stačí tak 2-3 minuty. Přilijeme smetanu a přivedeme k varu. Vaříme asi 8 minut, kořen by měl změknout. Kořen vyjmeme a pokud možno udržujeme v teple. Smetanu vaříme dokud nebude krémová. Osolíme, opepříme, přidáme prolisovaný česnek a to vše zašleháme. Pokud je omáčky málo, přidáme krémový sýr a krátce povaříme. Jakmile je omáčka krémová a dochucená, můžeme podávat. Výtečně se hodí kuřecímu masu.

 

Martina Mlsná


2 Reakce na Smetanový krém z hadího mordu

  1. Radmila Poustecká napsal:

    Věřím, že recept je opravdu dobrý, jen surovina je poněkud zmatená. Scorzonera hispanica je hadí mord španělský (černý kořen), nikoli u nás volně rostoucí Scorzonera humilis hadí mord nízký. A už vůbec ne fialově kvetoucí kostival lékařský Symphytum officinale. Naštěstí kořen kostivalu je též jedlý, obsahuje i mnohé cenné látky, ovšem starší kořeny jsou již značně houževnaté, tudíž v kuchyni nepoužitelné. Naproti tomu černý kořen Scorzonera hispanica je výborná, poměrně snadno pěstovatelná zelenina. Lze ji sklízet už v prvním roce po výsevu nebo ji přezimovat přímo na záhoně bez zimního krytu a sklidit na jaře. Je plně mrazuvdorná. Mimochodem velmi pěkně žlutě druhým rokem kvete (je to dvouletka) a snadno se přesévá.

  2. redakce napsal:

    Vážená paní Poustecká, mockrát děkujeme za upozornění na náš zmatený úvod článku. Došlo ke sloučení dvou článků a již jsme učinili nápravu.
    Recept však určitě vyzkoušejte, je opravdu radost jej mlsat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>