Smoothie je mixovaný nápoj, který se v posledních letech stal velmi populárním i v českých domácnostech. Není totiž pouze chutný a osvěžující, ale také velmi zdravý!
Krátký pohled do historie smoothie
Smoothie sice vzniklo na počátku 70. let 20. století, ale jeho historie se začala psát už o 50 let dříve. Nejprve totiž bylo potřeba, aby Američan jménem Stephen Poplawski vynalezl mixér. Díky tomu mohly vzniknout mixovaných drinky, které se staly populárními především v 60. letech, a to zejména mezi mladými lidmi. Jenže jistý Steven Kuhnau měl smůlu. Trpěl totiž různými potravinovými omezeními a jeho organismus mj. nesnášel laktózu. Tehdejší mixované drinky přitom obsahovaly velmi často kravské mléko.
Mladík Steven se ovšem nevzdal. Aby se svým vrstevníkům vyrovnal, začal vyrábět ovocné nápoje bez mléka. Ty se chytly, a tak si brzy otevřel obchod s názvem „Smoothie King“ a mixované nápoje z čerstvého ovoce a zeleniny začaly být stále populárnější. V současné době jsou přitom známé po celém světě. Pokud se ptáte, odkud se vzal samotný název „smoothie“, jeho autor není znám. Říká se ale, že toto slovo poprvé použili k označení Kuhnauových drinků příslušníci hnutí hippies.
Co budete k přípravě smoothie potřebovat?
Ačkoli na přípravu smoothie stačí obyčejný mixér, v současné době si můžete pořídit i speciální smoothie makery, které vám jeho přípravu usnadní. Tato zařízení se přitom cenově značně liší. Můžete si pořídit jednoduchý smoothie maker za několik set korun, ale některé stojí i přes 5 000 Kč, což asi mnoho lidí nebude chtít obětovat. Prohlédnete-li si ovšem slevové akce např. na https://kuponer.cz/, můžete i dražší smoothie maker nakoupit výrazně levněji.
Doporučujeme: některá zařízení jsou opatřeny různými „vychytávkami“ jako např. možností mixovat nápoj přímo v láhvi na pití, případně jsou opatřeny termo obalem, který udržuje smoothie v požadované teplotě.
Jenže samotný přístroj vám k přípravě nestačí a budete potřebovat nejrůznější čerstvé suroviny. Používáno je především ovoce, existují ale i zeleninová smoothie. K těmto ingrediencím pak můžete přidat i semínka a ořechy, čímž ještě zvýšíte prospěšnost nápoje pro zdraví. Do smoothie se obvykle přidává čistá voda (z vodovodu ideálně filtrovaná), ale také stoprocentní ovocné džusy a někdy i mléko. Nemusíte přitom používat kravské, ale zdravější kokosové, konopné či mandlové mléko.
Proč je smoothie tak prospěšné?
Pokud si uděláte smoothie s ovocem i zeleninou, což mnoho lidí skutečně dělá, a přidáte semínka a ořechy, získáte z něj všechny potřebné živiny – sacharidy, tuky, bílkoviny, vlákninu i škroby. Takové smoothie navíc obsahuje i velké množství vitamínů a minerálů. Pokud navíc přidáte pouze vodu či stoprocentně přírodní ovocný džus, nebude obsahovat žádné průmyslově upravené suroviny, takže se v něm ani nebudou vyskytovat nežádoucí látky, které jsou běžnou součástí západní stravy a zvyšují riziko předčasné smrti.
Jaké ingredience ale použít konkrétně? Z ovoce doporučujeme banány, datle či mango, které obsahují mnoho jednoduchých sacharidů ve zdravé formě, a ze zeleniny především zelenou listovou zeleninu s vysokým obsahem vlákniny a chlorofylu. Pokud použijete i semínka, vhodná jsou především konopná (vysoký obsah aminokyselin) a lněná (vysoký obsah omega-3 mastných kyselin). Z ořechů potom do smoothie přidejte třeba mandle, v nichž se vyskytují zdravé tuky. Možností ale máte celou řadu. Při přípravě smoothie se totiž fantazii meze nekladou…
Tip na závěr: chcete-li smoothie učinit ještě zdravější, přidejte do něj kokosovou vodu, která obsahuje velké množství elektrolytů.