Ukázka z knihy Nová biokuchařka Hanky Zemanové:
Tento recept pochází z prvního vydání Biokuchařky, ale Nová kuchařka je plná nových receptů… Autorka nabízí 80 nových receptů!
Cizrna je moje nejoblíbenější luštěnina. Vařím ji téměř každý týden. Spolu s červenou čočkou patří k nejlépe stravitelným luštěninám, proto ji mohou i děti a těhotné ženy. Z jednoho sáčku se nasytí mnoho lidí, takže je i v biokvalitě vlastně docela levná. Navíc zásobuje tělo cennými rostlinnými bílkovinami, vlákninou a spoustou důležitých živin. Proto ji lze doporučovat jako součást stravy, která je prevencí proti civilizačním chorobám. Já si vždy uvařím v tlakovém hrnci větší množství cizrny najednou a pak udělám i pomazánku nebo cizrnu přidám do polévky.
4 porce / vegan (při použití oleje místo másla a bez přidané smetany) / bez lepku
2 lžíce přepuštěného másla (nebo olivový olej a lžíce másla)
2 cibule, nakrájené najemno (cca 200 g)
1 lžíce sladké papriky, nejlépe v biokvalitě
1 lžička mořské soli
pár kapek citronové šťávy
1/3 lžičky jemné biohořčice, opravdu jen maličko (např. Zwergenwiese nebo z Opatství Nový Dvůr)
30 g másla nebo 50 ml smetany ke zjemnění (můžete klidně vynechat)
1 větší pórek, nakrájený našikmo (zelená část)
Poznámka redakce: Všechny suroviny, které jsou na našem trhu dostupné, doporučuje Hanka používat v biokvalitě.
1
Cizrnu namočte přes noc do vody. Druhý den namáčecí vodu slijte, zalijte novou a uvařte do měkka,
což trvá 2–3 hodiny. Pokud chcete mít cizrnu uvnitř jemnou a krémovitou, vařte ji cca 40 minut v papiňáku (já vařím cizrnu jedině v tlakovém hrnci, protože je pak lepší). Pokud nemate čas na vaření, stačí otevřít sklenici s uvařenou biocizrnou ve vlastní šťávě. Doporučuji však postupně přejít na používání nesterilovaných luštěnin. Jsou lepší, levnější a čerstvější. Ty konzervované si nechte jen pro případ nouze.
2
Máte-li vařenou cizrnu, pusťte se do omáčky: ve větším kastrolu orestujte na přepuštěném másle dozlatova cibulku. Poté přidejte sladkou papriku a mořskou sůl. Pozor, papriku nerestujte dlouho, aby nezhořkla. Hned přilijte 400 ml vývaru s přibližně polovinou vařené cizrny, 2 minuty povařte a vše rozmixujte na jemnou krémovou omáčku. Pokud máte pouze ponorný mixér, omáčku ještě propasírujte přes síto, aby byla dokonale jemná.
3
Do omáčky přidejte zbytek nerozmixované cizrny a pár minut prohřejte.
4
Dochuťte solí, pár kapkami citronové šťávy či necelou polovinou lžičky hořčice (hořčice není nutná, a pokud ji použijete, dejte opravdu jen trošičku). A máte hotovo.
5
Nakrájený pórek povařte v páře nebo pár minut blanšírujte ve vroucí osolené vodě. Pak ho hned zchlaďte a s horkou omáčkou promíchejte až těsně před podáváním. Jinak by pórek ztratil krásnou svěží zelenou barvu. Děti mají raději čistou omáčku, proto pórek většinou nechávám stranou.
6
Pokud chcete, aby byla omáčka opravdu krémová, můžete ji dochutit pár lžičkami smetany. Já to většinou nedělám, ale přidávám podle chuti lžičku másla nebo ghí.
Za recept děkujeme nakladatelství Smart Press.
Foto bylo redakčně upraveno.