Šrucha zelná – skvělá na kašel i dásně

srucha zelna_portucha

Šrucha zelná (lat. Portulaca oleracea) lidově zvaná jako portulák či kuří noha je kuchyňská rostlina, kterou znáte možná spíše jako plevel.

Pěstuje se jako listová zelenina a jednou částí jsou listy a lodyhy.

Šrucha zelná pochází nejpravděpodobněji ze severní Afriky, někde se ale uvádí Himálaje. Ví se však, že ji využívali už ve starověkém Egyptě a to nejen ke kulinářským účelům, ale i jako léčivo.

Dříve byla šrucha používaná jako lék na kurděje, dnes může pomoct proti kašli, otokům dásní. Odvar se používá při krevních poruchách.

Obsahuje vitamín C, B, omega 3 mastné kyseliny, které blahodárně působí na kardiovaskulární onemocnění, ale má také vysoký obsah draslíku, vápníku a hořčíku.

Použití v kuchyni

Šruchu musíme dobře opláchnout, protože rostliny jsou nízké a mohou být plné písku. Šrucha je doporučená pro přímou spotřebu. Nať má příjemnou nakyslou a lehce slanou chuť, přidává se do salátů, polévek nebo se připravuje jako špenát. Květní poupata jsou náhražkou za kapary.

Vypěstujte si sami

Šruchu si můžeme hravě vypěstovat i v bytě na parapetu. Pěstuje se snadno. Jde o nenáročnou rostlinu, která má rada teplo a slunce. Semena vyséváme přímo do půdy. Sklízet můžete za šest až osm týdnů.

Sandra Š.
foto: avlxyz via Foter.com / CC BY-SA


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>