Sázení bylin

bylina

Duben je v plném proudu a je čas na sázení bylinek. Bylinky jsou potřeba při vaření téměř denně a nejchutnější bývají samozřejmě ty čerstvé. Zasaďte si je tedy i vy a mějte je vždy po ruce.

Ať už zahrádku máte, nebo disponujete pouze parapetem, nyní je ten pravý čas pro výsev bylin. Je čas zasadit například mátu, rozmarýnu, tymián, bazalku, oregano, kopr nebo třeba estragon. Pěstování bylinek je velmi jednoduché, i přesto je však důležité držet se určitých zásad. Na zahrádce bylinky potřebují většinu jen zalévat a větší péče se nedožadují, s těmi „domácími“ to bývá složitější.

Nejideálnejší je sázet bylinky, které jsou už předpěstované, ty dostanete koupit v květinářstvích, zahradnictvích a na trzích. Předpěstované bylinky jsou stabilnější a je pravděpodobnější, že přežijí. Dbejte však na to, abyste vybrali zdravou rostlinu.

Jednotlivé rostliny můžete mít buď v jednotlivých květináčích, nebo ve společném truhlíku, oblíbené jsou jahodové nebo terasové květináče.
Ideální pro pěstování bylinek je okno situované na jih a na západ. Bylinky totiž potřebují šest hodin slunečního světla.

Při sázení bylin nejprve dejte do truhlíků drenáž, bohatě postačí kamínky. Poté naplňte květináč vhodnou zeminou. Do té vyhloubejte důlek, vložte rostlinu a zasypte hlínou. Rostliny sázejte s dostatečnými rozestupy. Na to, jakou zeminu máte použít, se informujte u prodejce. Jednotlivé rostliny potřebují jinou zeminu, například máta a majoránka by neměly být zasasezeny společně s rozmarýnou. Bazalku je lepší ponechat zcela samostatně.

Nesmírně důležítá je zálivka a následná péče o byliny. Zemina by neměla vyschnout, ale nesmí být přespříliš mokrá. Obecně platí, že zálivka stačí jednou maximálně dvakrát za týden. Hnojení u bylinek není potřebné. Bylinky, které jsou určeny k přímé konzumaci, by měly přijít do styku s hnojivy naposledy! dva týdny před konzumací.

Pokud byste rádi, aby rostly nejen do výšky, pak je pravidelně zastříhávejte, díky tomu budou bohatější a porostou i do stran. Dávejte pozor na průvan a teplotní rozdíly, které jsou pro toto období typické. Teplota by neměla moc kolísat, maximálně o 5 °C. Doporučuje se tedy dávat květiny na noc dovnitř, zejména než přejdou tři zmrzlí.

A jaké byliny si vlastně máte vypěstovat? To záleží jen na vás. Nejpopulárnější je pažitka, ta nechybí snad v žádné domácnosti. Další volte podle vlastní chuti. V moderní kuchyni by neměla chybět bazalka a estragon, pro osvěžení v letních dnech je ideální máta a pokud jste nespavci, pak i meduňka. Pěknými a nenáročnými bylinkami jsou i rozmarýna s tymiánem.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>