Lišky, na pohled zajímavé a krásné houby, které navíc výtečně chutnají. Jejich naleziště houbaři zarputile tají, protože na stejné místě rostou rok co rok a často ve velkém množství. Rostou především v jehličnatých lesích (obzvláště těch borových, kde obvykle sousedí borůvčím). Lze je nalézt od června až do podzimu, největší úroda pak bývá v srpnu a v září. Právě nyní je tedy jejich plná sezóna.
Jsou to jedlé houby, které jsou populární proto, že málo červiví. Lišky jsou vhodné pro nejrůznější úpravy v kuchyni. Před zpracováním je důležité lišky pořádně očistit. K uchovávání lišky obecné lze použít všechny známé způsoby od sušení až po nakládání.
Zajímavé je pak jejich uchovávání v alkoholu, dobře se uchovává ale i v olivovém oleji nebo třeba v octě.
Při přípravě pokrmů pamatujeme na to, že jsou lišky pro svou tuhost dosti těžko stravitelné. Proto je vždy předem dobře podusíme. Nejlépe je rozemlít je na strojku a nepřidávat mnoho vajec ani tuku. Jsou velmi chutné v mléčných kyselých polévkách. Lišky chutnají výborně a jsou všestranně použitelné samotné, ve směsi hub, anebo s masem. Dodávají i lahodnou chuť omáčkám a perfektně pozvedne celkový vzhled pokrmu.
Pro 4 mlsouny:
5 hrstí lišek – cca 800 g
1 lžíce másla
1 cibule
0,5 l smetany
0, 5 mléka
2 lžíce octa
lístky tymiánu
sůl a pepř
Ve velké pánvi si na másle dozlatova orestujeme najemno nakrájenou cibuli. Přidáme lišky, které orestujeme a pak osolíme a opepříme. Přidáme ocet a počkáme než se odpaří. Poté přilijeme mléko, přidáme lístky tymiánu a na mírném ohni necháme cca 15 minut vařit. Přidáme smetanu, přivedeme k varu, opět stáhneme oheň a dalších 5 minut povaříme. V případě potřeby dosolíme a na talíři ozdobíme pažitkou nebo petrželkou.
rdc