Máte rádi ryby, ale bojíte se je kupovat? „Jak se pozná čerstvá ryba,“ říkáte si?
Nejlepší je pochopitelně nakoupit ryby u důvěryhodného obchodníka s rybami. I tam je ale třeba obezřetnosti.
Při nákupu celé ryby musíte dbát na to, aby ryba měla jasné a živé oči a zářivě červené žábry. Zašedlé žábry a nahnědlá krev o čerstvosti rozhodně nesvědčí. Čerstvá ryba se také leskne a má na sobě sliz, ovšem ne mnoho.
Pro celou stejně jako pro porcovanou rybu platí, že by neměla příliš cítit rybinou, to totiž svědčí o staré rybě. Z mořských ryb byste měli cítit mořské aroma.
Pokud máte příležitost proveďte zkoušku palcem. Po krátkém stisku rybího masa palcem, by měl důlek rychle zmizet a maso se vrátit do původního stavu. Pokud otlak zůstane, v žádném případě rybu nekupujte.
Ale pozor, některé druhy ryb se nekupují čerstvě ulovené, jako mečoun nebo tuňák. Právě ty je potřeba na nějakou dobu zavěsit, aby se jejich chuť a jemnost rozvinula.
V případě, že nemáte možnost koupit čerstvou rybu, určitě zcela nezatracujte ty mrazené. Do jídel, kde nehrají hlavní roli jako saláty, rizoto nebo pizza, se výtečně hodí. U jejich nákupu byste měli vybírat ty, kde jsou vidět celé kousky. Do kostek filé se totiž lisují i méně kvalitní odřezky.
V každém případě čtěte etikety a informace. V obchodech se často setkáme s rybami, u kterých je napsáno „ryba zčerstvělá“. Jedná se o rybu mraženou, následně rozmrazenou a nakonec je prodávána chlazená na ledu. Ale přitom se nejedná o rybu chlazenou. Takové zčerstvělé kousky byste měli na ledových pultech raději nechat ležet.
Sandra Špačková
foto: Jakub Kapusnak, unsplash