Gnocchi, drobné knedlíčky původem z Itálie jsme vám představili již minulém receptu. Jako příloha se používají pravděpodobně již od římských dob. Do okolních zemí se gnocchi dostaly při expanzi římské říše a každá země si pochopitelně osvojila svoji specifikaci. Jejich základem bývají však vždy ricotta, mouka a brambory. Dalšími surovinami se liší podle oblasti.
Zatímco ty minulé se připravovaly jen z batátů, tyto se připravují v kombinaci s moučnými brambory. Na jejich chutnosti to ale nic nezmění.
Pro 4 mlsouny:
gnocchi:
300 g vařených moučných brambor
sůl
špetka muškátového oříšku
zelí:
1 žloutek
150 g mouky
10 lístků červeného zelí
1 malá cibule
40 g másla
pepř, sůl
½ svazku pažitky
2 lžíce brusinek
3 žloutky
150 ml suchého bílého vína
½ lžičky mletého kmínu
špetka kajenského pepře
Jak připravit gnocchi?
Všechny brambory oloupeme a nakrájíme na kousky. Vaříme v osolené vodě asi 30 minut. Slijeme a necháme asi tři minuty odstátá. Rozmačkáme je a ochutíme solí, olejem, parmezánem a muškátovým oříškem. Přidáme žloutek a mouku a vyšleháme do jemné kaše. S pomoučněnýma rukama vyválíme asi 25 cm dlouhé rolky, každou nakrájíme na 10 kousků a vytvarujeme z nich malé kuličky. Každou kuličku za pomocí vidličky lehce zploštíme. Vložíme je do vroucí osolené vody a vaříme asi 7-8 minut. Vyjmeme z hrnce a necháme je osušit.
Lístky zelí nakrájíme na kousky. Cibuli nakrájíme na jemno a na rozpuštěném másle ji dozlatova osušíme. Přimícháme nakrájené zelí, osolíme, opepříme a 5 minut podusíme. Zalijeme vývarem a dusíme dalších 10 minut. Žloutky, víno, sůl, kmín a pepř ve vodní lázni smícháme a metličkou 4-5 minut šleháme. Měli bychom získat krémovou hmotu. Krém necháme stát ve vodní lázni a příležitostně promícháme.
Gnocchi ve zbylém másle 5 minut na středním plameni orestujeme dozatova. Nakonec je dochutíme solí a pepřem. Pažitku nakrájíme na jemno a podáváme se zelím a brusinkami přelité žloutkovým krémem. Zdobíme pažitkou.
Martina Mlsná
foto: Kramp + Gölling