Včerejším dnem skončilo období čtyřicetidenního půstu a dnešním Zeleným čtvrtkem začínají přípravy na Velikonoce. Ty pokračují Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem Velikonočním a vyvrcholí Velikonočním pondělím. O těchto slavnostních dnech naše babičky dodržovaly přísná pravidla. Jídelníček by striktně daný a lišil se jen v jednotlivých krajích.
Beránka či mazanec zná určitě každý, ale vyznáte se i v méně obvyklých často podivných názvech velikonočních jídel? Připravili jsme pro vás jejich krátký seznam.
Hlavička: Další název pro sekanici, sekaninu, nebo velikonoční snítek, tedy pro velikonoční nádivku. Na talířích našich babiček se objevovala o Bílé sobotě.
Jidáše: Kynuté sladké malé housky sypané mandlemi. Podávají se nejlépe čerstvé, polité medem.
Kočičí tanec (místně také kočičí svatba): Jedná se o zapékanou směs z čočky a krup ochucené česnekem, majoránkou a smaženou cibulí.
Ptáčci: Pečivo z kynutého těsta. Připravují se tak, že se z těsta nejprve vyválejí tenké proužky, na těch se pak udělá uzel a delší konec těsta se zploští – čímž vznikne ona „hlavička“, která se poté ozdobí rozinkou.
Pučálka: Vyklíčený hrách zprudka opečený na másle, osolený a opepřený. Existuje však i slazený s rozinkami.
Šumajstr: podobá se kočičímu tanci, ale namísto čočky se používaly fazole.
Klobásníky: Původně se jednalo o klobásu zabalenou do těstíčka. Známější a rozšířenější však je namísto klobásy mleté maso.
Připravujete některé z těchto pokrmů i dnes? Nebo znáte další velikonoční jídla? Podělte se o ně s ostatními mlsouny v diskuzi pod článkem.
foto: picjumbo.com