Nudí vás již klasické přílohy jako je rýže či brambory? Už jste vyzkoušeli příjemnou změnu v podobě batátu? Batáty, často označované jako sladké anebo španělské brambory. Jedná se o kořenové hlízy povijnice jedlé (Impomoea batatas), z čeledi svlačcovitých. Batáty, nejsou botanicky příbuzné pravým bramborám, i když obě plodiny jsou původem ze Střední Ameriky. Batáty dorazily do Evropy dříve než brambory a byly ve své době vysoce ceněny.
Velmi snadno zakořeňují a jsou celé prostoupené mléčnicemi. Listy mají různé tvary, nejčastěji laločnaté. Vyznačují se bílými či růžovými až purpurově zbarvenými květy, které se rozvíjejí na dlouhých stopkách.
Batáty mají díky karotenoidům zářivou barvu, obsahují plno vlákniny a patří vůbec k nejvýživnějším druhům zeleniny! Tyto červené, případně žluté i bílé hlízy se žlutou, bílou i oranžovou dužninou a příjemnou, nasládlou chutí mohou pomáhat v prevenci rakoviny, degenerativních očních chorob, deprese a srdečních onemocnění.
Hlízy batátu vykazují o polovinu vyšší nutriční hodnotu než brambory a nejvíce živin se nachází pochopitelně přímo pod tenkou slupkou, proto je ideálně vůbec neloupeme.
Oba druhy batátu – červené a žluté jsou sladší než klasické brambory. Červené jsou dobré na vaření a zapékání, ty žluté jsou vhodnější ke smažení a do těsta na pečení. Před kuchyňskou úpravou je pod vodou pečlive očistíme kartáčkem.
Říká se, že nejchutnější je úprava pečení. Mírně posolené, nasládlé plátky batátových hlíz potřené máslem jistě ocení i ti nejnáročnější mlsouni. Vařené batáty můžete smíchat s nastrouhaným parmezánem a nahratit jimi část sýru v lasagních. Chutná je i úprava rozmačkaných batátů s javorovým sirupem. Salát z uvařených batátů se zálivkou z limetkové šťávy, olivového oleje, nasekané jarní cibulky, kari a soli je výtečnou přílohou k masu.
rdc
foto: Louise Hansel, unsplash
Batáty jsem do jídelníčku zařadila teprve nedávno, ale hodně jsem si je oblbila, takže si je dělám skoro každý týden. Občas je dobré každédenní jídelníček obohatit o novou potravinu.